המדרחוב

תחנה מס' 6

מבריכת בנימין אפשר להמשיך במורד הרחוב, וליהנות מהמדרחוב המקסים. כדאי לשים לב לבתים השומרים על אופי הבניה והאווירה כפי שהיה בימיה הראשונים של המושבה: פנסי הרחוב, החלונות, גגות הרעפים ועוד.
המדרחוב היום הוא אזור שוקק חיים ועליז, והביקור בו מהנה מאד. יש בו חנויות יפות ומיוחדות (אולי תמצאו את חנותו של מר מסמר?...) והרבה פעילות אמנותית.אתם מוזמנים להתיישב ליד האיש הזה, המחכה באמצע המדרחוב (ליד בנק הפועלים) שתתיישבו לידו . תוכלו לקרוא שם קטעים מתוך הסיפור.
בביקור הראשון של צמד הבלשים, ראובנה ושלמה, גם הם הולכים לאורך המדרחוב של רחוב המייסדים.
מן הספר.

לאורך הרחוב, נמצאות חצרות איכרים משוחזרות, אליהן ניתן להיכנס. ברבים מהחצרות הקימו היום בתי קפה ומסעדות קטנות, באופן השומר על האווירה המקורית של המקום. כדאי ומומלץ.
בחלק מהמקומות ניתן לתאם ביקור מראש ולזכות בחוויה מיוחדת – מפגש עם צאצאי המשפחות המייסדות ולשמוע מהם סיפורים מרתקים.

רשימת חצרות האיכרים:
הערה חשובה: בחלק זה של הסיור חשוב מאד התכנון מראש! חלק מחצרות האיכרים נמצאות במעלה הרחוב, ויש להיכנס אליהם בתחילת הסיור, וחלקן נמצאות במורד הרחוב, וזה הזמן המתאים להיכנס אליהן.

• חצר הרשקוביץ נמצאת בתחילת הרחוב (קרוב לשער 'דרך היין'). נקראת חצר "ענבלים" - בה נערכים סיורים מרתקים ע"י בעלי המקום, יעל ועקיבא הרשקוביץ, ומתקיימים בה גם קונצרטים של נבל ע"י עדינה הר – עוז. מדי יום שישי בשעה: 12:00 מתקיים קונצרט קבוע. לכניסה לאתר האינטרנט של "ענבלים" לחצו כאן. טלפון: 04-639258.

רוצים לדעת עוד?

בחצרם של משפחת הרשקוביץ תוכלו לשמוע סיפור המזכיר את המטבעות המיוחדים של זיכרון, שהיו בארגז של סבא . תוכלו לבקש מבעלי המקום לספר לכם אותו, ואם לא תמצאו אותם – תוכלו לקרוא אותו כאן:

בחודש מרץ 1886, ביקר עלי בק, מודיר (מושל) קיסריה בזכרון יעקב. בעיניים סקרניות עקב אחרי הסוחרים במקום, ולהפתעתו ראה ערבי עוסק במסחר, ובין מטבעותיו - גם מטבעות של זכרון-יעקב. הדבר הרגיז אותו מאד. הוא ראה בשימוש שמטבעות כאלה ביטוי לעצמאות, והיה משוכנע כי מתכננים נגדו מרד. הוא שאל את הסוחר מאיפה קיבל את המטבעות האלה, והערבי הפנה אותו לבעלת החנות שנתנה לו אותן.
כששאל את המוכרת הצעירה אם היא אכן זו שנתנה את המטבעות המדוברות, ענתה: "שו-בחוסאק?", כלומר: "מה אכפת לך?". המודיר התרת, ושלף את חרבו. משה-הירש הרשקוביץ, שהיה אותה עת במקום, תפס במהירות מקל ארוך ובמכה אחת שבר את החרב וגם פצע את המודיר.
כולם היו המומים. עוד לא קרה שמישהו העז להתנגד למודיר!
הבחורה ניצלה, המודיר זעם, ומשה-הירש הוכתר כגיבור.

• חצר יקבי סמדר נמצאת בסמוך ל 'בית קפה תשבי' בחלקו העליון של הרחוב. במקום יקב משפחתי ואף שמן מייצרים במקום. החצר יפה ומטופחת, ושופצה לאחרונה. משפחת שפירא – 04-6390777 או 04-6399005.

• חצר ברקוביץ נמצאת בצמוד לבריכת המים. בחצר נמצאים כלי העבודה המקוריים של בני המשפחה המתגוררים במקום מאז 1883. נשמרה החקורה והבוסתן. בעלי הבית מספרים את תולדות המשפחה והמקום (ניתן לרכוש גבינות עזים תוצרת בית,שמן זית ודבש. טלפון: 6399308)

• חצר וילדר
במקום מסעדה וחנויות שונות• תות ניר בחצר האותנטית, ניתן לראות את מבנה האורוות המקוריות, פתח אומן ניר סדנא לעבודה ולהפעלה למבקרים. ניתן לקנות שם מוצרים עשויים מניר, ואף להשתתף בסדנאות להכנת ניר. יזהר ותמנע נוימן – 04-639731.
האתר שלהם: http://www.tutneyar.co.il/src/frameset.html

• מלון הרשקוביץ
מול חצר וילדר, בסמוך לבית הכנסת, נמצא "מלון הרשקוביץ", מלון ישן מאד, היחיד בארץ מתקופת העליה הראשונה. הוא עומד היום בפני שיפוץ, וכולם מקווים שיחזור לתפקד. על ידו ישנה חצר משופצת, וגם בה שפע חנויות.איך ממשיכים?
בסוף המדרחוב, בפינת רחוב הנדיב, תראו משמאלכם את בית הכנסת הראשון של המושבה.
המעוניינים לסיים את הסיור בשלב זה - פנו שמאלה לרחוב הנדיב, לתחנתכם האחרונה.
המעוניינים להמשיך במסלול המלא - חצו את רחוב הנדיב והמשיכו הלאה ברחוב המייסדים, לא לפני שתביטו בבית הכנסת בפינת הרחוב
.